Return to site

Zaufanie

Zaufanie to fundament nie tylko relacji międzyludzkich, ale i całego społecznego funkcjonowania. Gdybyśmy nagle przestali sobie ufać,
świat pogrążyłby się w chaosie.

            Spróbujmy sobie wyobrazić sytuację, w której nagle nie możemy ufać innym. Już pierwsze spojrzenie na zegarek po obudzeniu się wymaga od nas decyzji związanej z zaufaniem. Czy damy wiarę, że jest już tak późno? Wychodzimy z domu do pracy i nagle tracimy wiarę w prawdziwość informacji, na których polegaliśmy do tej pory. Przestajemy wierzyć w to, że tramwaj przyjedzie mniej więcej o swojej stałej porze. Nie wiemy czy kawałek sprzedanego papieru jest rzeczywiście biletem, który pozwoli nam tym tramwajem pojechać. Mamy wątpliwości czy motorniczy tramwaju ma potrzebne umiejętności, by prowadzić 40-to tomowy pojazd. Wreszcie, przy każdym skrzyżowaniu zastanawiamy się, czy na pewno wszyscy którzy są w pobliżu zatrzymają się na czerwonym świetle. Kolejne godziny dnia przynoszą nam dalszą niepewność. Spojrzenie w gazetę rodzi pytanie o rzetelność dziennikarzy i prawdziwość zawartych w nich informacji. Prognozy „ekspertów” rodzą pytanie o zleceniodawców ekspertyz i opinii. Nie wiemy czy możemy ufać w to, co ktoś powiedział, liczyć na dane nam słowo, czy realizację zawartych umów.

            Gdy obserwuję życie społeczne w Polsce w ostatnich miesiącach i latach, mam poczucie, że poziom społecznego zaufania ciągle spada. Nie chodzi mi tylko o zaufanie do polityków, czy rządzących, ale o malejące zaufanie ludzi do siebie nawzajem. Zamiast z życzliwością patrzymy na innych z coraz większą podejrzliwością.

            Myślę, że jedną z przyczyn takiego stanu jest fakt, że nie potrafimy się mądrze różnić. Mądrze - czyli bez oceniania, że nasze jest lepsze lub gorsze. Mądrze, czyli z pozwoleniem drugiemu na bycie sobą, nawet jeśli głęboko się z nim nie zgadzamy. Czarne nie musi być gorsze niż białe, a białe lepsze niż zielone. Może gdybyśmy szczerze potrafili ucieszyć się innością - świat byłby bardziej przyjazny.

Tekst był pierwotnie opublikowany w Przewodniku Katolickim.

All Posts
×

Almost done…

We just sent you an email. Please click the link in the email to confirm your subscription!

OK