Return to site

Ile kosztuje talent?

Według dzisiejszych kursów złota i dolara, to trochę ponad 4 miliony złotych. Tyle otrzymał jeden z bohaterów biblijnej przypowieści o talentach. Talent złota – czyli ok. 29 kilogramów. Inni dostali więcej, lecz nie zmienia to faktu, że jego dar był wielki. Tak wielki, że go przestraszył. Zakopał i bał się, że go straci.

Gdy czytam tę przypowieść dziś, budzą się we mnie dwie myśli:
Pierwsza – często nie doceniamy swego obdarowania. Nie jesteśmy świadomi tego ile otrzymaliśmy i ile możemy wykorzystać. To sprawia, że nie wierzymy w to, że cokolwiek może nam się udać. Porównujemy się z innymi i mamy poczucie, że posiadamy znacznie mniej. I nawet jeśli to prawda (choć nie jest – o czym za moment), to zapominamy, że i tak zostaliśmy obdarowani ponad miarę.

Druga – na temat strachu. To on nas broni przed pójściem naprzód, podjęciem ryzyka wprowadzenia zmian, zdecydowania się na coś, czego zawsze pragnęliśmy. Boimy się porażki, opinii innych osób, czasem boimy się też tego, że możemy osiągnąć sukces – ponieważ to być może zamieni nas w innych ludzi, zabierze nam możliwość użalania się nad sobą. Przede wszystkim boimy się zmiany. Jesteśmy przerażeni tym, co nieznane. Ta zmiana wiąże się z przejściem z pozycji mistrza do pozycji ucznia. W naszym bliskim otoczeniu jesteśmy mistrzami. Znamy wszelkie zakamarki naszego życia, wiemy gdzie jest czysto, miło i przyjemnie, a gdzie lepiej nie zaglądać. Nawet jeśli nie wszędzie jest nam wygodnie, to wyjście z pokoiku naszego życia wiąże się z nowymi doświadczeniami, koniecznością ponownego uczenia się. I możliwości popełniania błędów.

Niestety, jak widać po przypowieści – bezpieczeństwo niepodejmowania ryzyka jest pozorne. Unikanie zmian jest prostą drogą do tego, by te zmiany zaskoczyły nas nieprzygotowanych. Kurczowe trzymanie się utartych ścieżek sprawia, że nie jesteśmy przygotowani do tego, by stawić czoła trudnościom w momencie gdy nas zaskoczą. A one na pewno się pojawią. Mam wrażenie, że również o tym są słowa, „kto chce zachować swoje życie traci je, a kto traci swoje życie – zachowuje je”.

All Posts
×

Almost done…

We just sent you an email. Please click the link in the email to confirm your subscription!

OK