Return to site

Byłeś grzeczny?

- Tato, tato, mogę lizaka?

- A byłeś grzeczna?

- A to ma jakieś znaczenie?

Usłyszałem powyższy dialog kilka lat temu i bardzo zapadł mi w pamięć. Przypomina mi się zazwyczaj przed wizytą Mikołaja na początku grudnia i przed Świętami. Mam wrażenie, że częstotliwość wypowiadania pytania „byłeś grzeczny” znacznie się wtedy zwiększa. Niejedno dziecko usłyszy je z ust rodziców czy też brodatego, ubranego w czerwony strój pana. Większość chwilę później przeżyje momenty zwątpienia. Czy byłem wystarczający grzeczny? Czy Mikołaj przymknie oko na niektóre, trochę wstydliwe sprawy? Czy uwagi rodziców wypowiedziane w trakcie tego roku już do niego dotarły?

Przyznam, że sam nie lubię tego pytania. Bardzo nie lubię słowa „grzeczny”. Mam wrażenie, że wypowiadane w kierunku dziecka niesie w sobie bardzo niewiele zrozumiałej dla niego treści. Przeważnie „grzeczne” dziecko to po prostu takie, które nie sprawia problemów i zachowuje się tak, jak oczekują od niego dorośli. Często oznacza to po prostu, że jest spokojne i nie przeszkadza. Umiejętność bycia spokojnym nie każdemu dziecku przychodzi jednak z równą łatwością. W dużej mierze zależy to również od czynników genetycznych, na które dziecko nie ma wpływu. „Bądź grzeczny” znaczy - nie zachowuj się tak, jak to robisz teraz. Problem w tym, że brak tu zachęty do alternatywnego zachowania.

Samo pytanie „czy byłeś grzeczny” darzę jednak niechęcią z jeszcze jednego powodu. Poprzez to pytanie umieszczamy dziecko w system nagród i kar. Grzeczne dostanie prezenty, niegrzeczne nie. Tymczasem obchodzone w tym czasie Święta przynoszą zupełnie inne przesłanie. Bóg nie przychodzi tylko do grzecznych dzieci. Wręcz przeciwnie - nie ma dla niego znaczenia jacy jesteśmy, kocha nas tak po prostu. Nie jesteśmy w stanie zrobić nic, by na tę miłość zasłużyć, ani nic by kochał nas więcej. Szczęśliwie nie jesteśmy też w stanie zrobić nic, by tę Jego miłość zmniejszyć.

Chciałbym by nadchodzące Święta były dla mnie nie tylko przypomnieniem tej właśnie prawdy, ale również doświadczeniem, że taka postawa wobec innych jest tą jedyną słuszną.

Tekst był pierwotnie opublikowany w Przewodniku Katolickim.

All Posts
×

Almost done…

We just sent you an email. Please click the link in the email to confirm your subscription!

OK